Skip to content

Vdekja qe shkaktoi revolucionin e Egjiptit

02/12/2011

Khaled Mohamed Saeed

Te gjithe folen per revolucionin ne Egjipt, per agonine disa javore ne nje prej shteteve me te rendesishme te botes Arabe ku diktaturat kane hedhur rrenje te thella te cilat veshtire se shkulen edhe ne 2011-en. Por asnje, te pakten asnje nga mediat ne Shqiperi, nuk foli per incidentin qe acaroi popullin Egjiptian duke e cuar ate deri ne protestat e  shumepermendura ne sheshin Tahrir kunder rregjimit te Mubarakut…

Khaled Mohamed Saeed ishte nje 28 vjecar Egjiptian i cili u rrah barbarisht nga policia ne Aleksandri me 6 Qershor 2010. Formalisht u deklarua se shkaku i vdekjes erdhi nga gelltitja e nje qeseje me hashash per ti shpetuar policise por pak dite pas vdekjes se tij, nje foto e bere ne morg doli ne qarkullim ne internet. Njerezit te revoltuar dolen ne protesta kunder barbarizmit te policise dhe si pasoje edhe kunder abuzimeve te tjera te qeverise. Vazhdimi eshte historia e cila po shkruhet keto dite…

Per me teper lexoni artikullin ne Anglisht ne Wikipedia.

Po aq e dhimbshme ka qene dhe vdekja e protestuesit Tunizian Mohamed Bouazizi i cili i detyruar nga kushtet tejet te keqija ekonomike i vuri flaken vetes ne forme proteste… Artikulli perkates gjendet serish ne Anglisht ketu.


Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: