Skip to content

Presidenti i parë i Republikës së Greqisë ishte Shqiptar!

08/17/2010

Presidenti i parë i Greqisë ishte shqiptar dhe quhej Pavlos Kountouriotis.

Georgios Kountouriotis (1782 – 1858) politikan grek i cili shërbeu si kryeministër në periudhën Mars – Tetor 1848. Lindi në vitin 1782 në ishujt Saraonik, dhe saktësisht në atë të Hidrës në një familje arvanitase. Ishte vëllai i Lazaros Kountouriotis, i cili luftoi në luftën greke për pavarësi e gjithashtu gjyshi i  Pavlos Kountouriotis i cili luftoi në luftën e Parë Ballkanike e që më vonë shërbeu si Presidenti i Parë i Republikës së Greqisë.

 

  

  

Pavlos Kountouriotis, pjesëtar i familjes arvanitase Kountouriotis me origjinë nga Hidra, të ishujve Saraonik si shumë heronj të tjerë të 1821; shumë pjesëtarë të familjes morën pjesë në Luftën Greke për Pavarësi, duke përfshirë edhe gjyshin, Georgios Kountouriotis, i cili ishte Kryeministër në kohën e Mbretit Otto.

 

 

 

 

 

 

Saktësojmë se emërtimet : Arvanitas, Arrnaut, Arbër i referohen individëve me kombësi Shqiptare.

Advertisements
One Comment leave one →
  1. Shefki ALITI permalink
    06/22/2013 21:45

    EDHE NE SHQIPTARET NE ATE KOHE PASKEMI PASUR NJI SHQIPTAR FALSO QE KA QEN YZMYQAR I GREKVE DHE PREJ SHQIPTARI ESHTE KONVERTU NE GREK….TE TILLET KAN BERE DEME TE MDHA QE NUK KAN RUAJTE TRADITAT KOMBËTARE POR GREKE ……

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: