Skip to content

Tre te vdekur ne Athine nderkohe qe protestat pershkallezohen!

05/05/2010

Te pakten tre persona jane vrare ne kryeqytetin e Greqise, ne Athine nderkohe qe protestuesit i vene flaken nje banke gjate nje greve te pergjithshme kundra masave te ashpra ekonomike.

Trupat u gjeten brenda Marfin Bank ne Athine. Kryeministri Grek tha se ky ishte nje “akt vrases”.

Protesta u be e dhunshme dhe bomba me nafte iu hodhen policise e cila u kunderpergjigj me sprajt piperi dhe me gaz lotesjelles.

Protestuesit jane te revoltuar nga shkurtimet e shpenzimeve dhe rritja e taksave qe jane planifikuar kundrejt ndihmes ekonomike prej 11 miljard eurosh.

Nje zedhenes i policise tha se tre viktimat – 2 gra dhe nje burre – ishin mes 20 punonjesve te bankes Marfin ne degen e rruges Stadiou ne Athinen qendrore, ne momentin kur u hodh bomba me nafte.

Shumica e punonjesve arriten te dilnin nderkohe qe banka u mbulua nga tymi dhe flaket por tre viktimat e gjeten rrugedaljen te bllokuar dhe u asfiksuan nga tymi.

Per me tepet lexoni /BBC/

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: