Skip to content

Termet 7 balle ne Kine, 600 viktima deri tani.

04/14/2010

Rreth 600 njerez kane gjetur vdekjen dhe mijera jane lenduar nga nje termet 6.9 balle ne Kinen perendimore ne provincen Qinghai.

Termeti i fuqishem ka goditur zonen Yushu rreth 800 km larg kryeqytetit provincial Xining dhe thellesia ka qene rreth 10 km.

Shumica e ndertesave ne qytetin me te demtuar ne Jiegu jane shkaterruar dhe rreshqitjet e dheut kane bllokuar rruget.

Policia ka njoftuar se jane shpetuar me qindra njerez te mbijetuar nga rrenojat.

Nderkohe qe te mbijetuarit ne zonat malore po e kalojne naten ne temperatura shume te ulta, zyrtaret kane njoftuar se nr i viktimave eshte 589 deri tani.

Per me teper lexoni /BBC/

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: