Skip to content

Kina dhe Amerika testojne presionin mbi njera tjetren.

02/03/2010

Presidenti Amerikan Barack Obama tenton te vazhdoje me planet e tij per te takuar Dalai Laman edhe pse Kina ka paralajmeruar qe ky takim te mos behet, lajmeron nje zedhenes per Shtepine e Bardhe.

Z. Obama vitin e kaluar njoftoi Pekinin zyrtar se do te takohej me liderin shpirteror te Tibetit, njoftoi Bill Burton nga Shtepia e Bardhe. Kina lajmeroi qe lidhjet e saj me Ameriken do te rishikoheshin nese ky takim do te realizohet. Nuk eshte fiksuar date por pritet qe takimi te behet afer fundit te ketij muaji.

Nuk e di por qe prej piratimit te Google nga Kinezet, gjerat e kalbura po dalin ne siperfaqe. Tashme perpara duket nje qorrsokak ku Kina merr nje hap te rrezikshem per Boten duke i bere karshillik Amerikes dhe Amerika nga ana e saj, nuk ben pas. Llogjike, nuk do te ulin prestigjin e saj si Superfuqia Boterore perpara Kines, e cila eshte gjithashtu nje Superfuqi me vete, ose sic me pelqen mua ta quaj, nje Dragua i Fjetur. Nuk dihet si do te marrin ngjarjet por besoj se Obama do ta takoje Dalai Laman dhe Kina do deklaroje ndonje lloj embargo ekonomike ndaj Amerikes ose firmave Amerikane ne Kine. Le te presim dhe te shohim c’do te ndodhe…

Per me teper lexoni /BBC/

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: