Skip to content

Kush studion është i mbrojtur nga problemet shëndetësore me zemrën!

01/18/2010

Te studiosh nuk i ben mire vetem mendjes por edhe zemres. Kush ka kaluar me shume se 8 vjet mes bankave te shkolles, eshte me pak i ekspozuar ndaj infarktit.

Ky perfundm mund te duket i cuditshem por eshte teresisht i vertete. Ai eshte publikuar ne revisten “Heart” pas analizave ne 52 vende te ndryshme ne rreth 12 mije te semure dhe 14 mije njerez ne shendet te plote.

Sipas kardiologes se Sahlgrenska University Hospital ne Goteborg, ata qe studiojne pertej 8 viteve, kane 30 % me pak mundesi te preken nga semundjet e zemres. “Nuk i dime ende motivet dhe duhet te thellohemi ne kete studim por ka shume mundesi te lidhen me njohje me te mire te faktoreve te rrezikut”, thekson Rosengren.

/Top Channel/

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: