Skip to content

Ku shkojne leket e tua o taksapagues?

12/10/2009

Ky eshte nje shembull ordiner qe mund te kaloje fare leht pa u dalluar ne realitetin e pakendshem ku jetojme. Autobusi i unazes reklamon Shqiperine si destinacion turistik ne…. MES TE TIRANES!!!!!! Pergjegjesia per reklamimin e Shqiperise eshte e Ministrise se Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve dhe konkretisht e AKT – Agjensise Kombetare te Turizmit. Nuk arrij ta llogjikoj se perse duhet qe leket e taksapaguesve qe menaxhohen nga shteti, te harxhohen ne nje situate te tille nderkohe qe fare kollaj do mund te paguheshin ne cilindo autobus ordiner ne cilindo shtet tjeter. (Mos te diskutojme ketu se ku tjeter do mund te shpenzoheshin brenda Shqiperise per permiresimin e realitetit ku jetojme.) Edhe vet koncepti i reklamave te kesaj natyre, destinohen per publikun e huaj! Mos ndoshta personi pergjegjes per menaxhimin e buxhetit te reklamimit eshte perfshire ne marreveshje “te erreta” me kompanine e autobusave e cila eshte private? Ironikisht me kujton filmin me mafioze ku mengjesin e sherbente mamaja e kapos (si sherbetore) dhe mysafiri thote: Tani e kuptoj se perse mafias i ngelen gjithmone leke, pasi i riciklon brenda familjes…

Nese dikush ka nje shpjegim me llogjik, lutem ta komentoni…

Advertisements
2 Comments leave one →
  1. 12/14/2009 09:18

    Ke te drejte te reklamosh shqiperine tek shqiptaret qe e dine fort mire realitetin se si eshte.Ka autobuza me thes qe bredhin jashte shqiperise sic jane dhe linjat e greqise por me mire se po te vijne turista nga jashte do na dal fare boja se tani te pakten e kane si ide qe shqiperia eshte cop cop dhe jo me ta bejne realite.Keshtu qe me mire mos te bejne fare ose te bejne nje reklame qe i pershtatet.Bregdet me plehra me ndertesa pa plane urbanistik,rruge plazhi me balte dhe shqiptare te dehur qe bredhin neper rruget e bregut dhe police me goje hapur per ndonje 5 mije lekeshe

Trackbacks

  1. Tweets that mention Ku shkojne leket e tua o taksapagues? « FUNKY FISH -- Topsy.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: