Skip to content

Kasaphanë në Baghdad

12/08/2009

Një seri makinash bombë kanë vrarë të paktën 127 njerëz dhe kanë plagosur 448 të tjerë në kryeqytetin e Irakut, Baghdadin.

Shpërthimi i parë kishte si shënjestër një patrullë policore në distriktin e Doras në Baghdad. Katër të tjera ndodhen afër ndërtesave qeveritare brënda pak minutave. Politikani veteran Mowaffaq al-Rubaie, një ish këshilltar kombëtar për sigurinë, ja vuri fajin al-Qaedas për sulmet. Ai i tha BBCsë se qëllimi i tyre është që të destabilizojnë vendin përpara zgjedhjeve të përgjithshme në mars.

Për më tepër lexoni artikullin origjinal të /BBC/.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: