Skip to content

Akujt e Kilimanxharos ne zhdukje e siper :(

11/03/2009

Akujt e Kilimanxharos jane duke u zhdukur…

Maja e bardhe e malit Afrikan – u be e famshme nga shkrimtari Ernest Hemingway – eshte duke shkrire me ritme te shpejta, raportojne shkencetaret.

Rreth 85% e akullit qe perbente akullnajen ne majen e malit me 1912, eshte shkrire deri me 2007, deklarojne studjuesit e udhehequr nga paleoklimatologu Lonnie Thompson i Universitetit te Shtetit te Ohios ne edicionin e se Martes mbi Perparimet e Akademise Kombetare te Shkencave.

Artikulli i plote gjendet ketu.

Duhet te ndergjegjesohemi te gjithe mbi ndryshimet klimaterike pasi edhe pse pasojat mund te vijne kur ne te kemi ikur, ato do ti vuajne femijet tane dhe brezat e ardhshem. Ndryshimi fillon nga ty, perpiqu te pakten te respektosh rregullat elementare te ruajtjes se ambjentit!

Perpiquni te mos perdorni makinen kur mund te perdorni kembet. Mos mbani ndezur dritat e panevojshme qe te kurseni para por edhe te ulni transmetimin e dioksidit te karbonit ne atmosfere. Mos shperdoroni ujin pasi ne shume vende te botes se trete vdesin perdite njerez nga etja. Dhe perkrahe te gjitha ideve te tjera qe ju vijne ne mendje dhe qe mund ti shprehni me komentet tuaja me poshte, mbillni dhe nga nje lule…  🙂

Natyra na ka dhene jeten, le ti japim dhe ne dicka ne kembim…

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: