Skip to content

“K-OS – Ni Prishtinë që funksionon”

10/24/2009

Kosova, shteti me i ri ne Ballkan me date 15 nentor do te zgjedhi kryebashkiaket (ose kryekomunaret sikurse i quajne ne Kosove) te cilet do te qeverisin qytetet kosovare per kater vjetet e ardhshem. Duke qene nje shtet i ri, Kosova, perballet me shume probleme te cilat shpeshhere nuk jane ato me te zakonshmet dhe te natyrshmet ne shtetet e tjera te rajonit tone por mbartin edhe specifika te tjera e te ndryshme ne krahasim me shtetet fqinje. Por vetem disa prej problemeve me te zakonshme e me baziket sjellin ne kete kenge-rrefim dy te rinj kosovare, te cileve sikurse pjesa derrmuese e moshatareve te tyre iu intereson pak ose aspak politika dhe ndarjet qe ajo ajo krijon; perpos te gjitha interesave e meandreve qe politika (dhe jo vetem) krijon ata kerkojne thjeshte “Ni Prishtinë që funksionon”.

Eee. okkeej Okkej eee eej
Qyteti jeem oo plot Drog.
plot arm plot krim ma i miri n bott.
Mdoket qe jom vet
Edhe pse kom shum shok
mu munu me ba mir veq
tdoket e koott ej ej ej
vin venet kuadrat mbesin andrra
me i realizu t vogla i ki shancat
ngjyra osht e hinit
ndrrohen veq nuancat
shkon 1 hap perpara
kthehesh prap 3 mrapa ejj
n qytetin tem sfunksionon gati kurgjo hiq
nqytetin tem pica vjen ma shpejt se polict
prap n´tnjetin ven prap asfallti osht i prisht
prap veshna gjon prap njerzt
ka une bojn me gisht
en fakt ish dasht mja vnu menen
atyne qe e majn venin
se shum let e thojn RRENEN
Une veq pe thom temen
me ronsi osht kush fiton
mir ose keq per teton
se ndryshe s´ funksionon

Ref.(2x)

Prishtina nuk funksionon
Prishtina nuk funksionon
Poo Duu Rrog
po duu uj
po duu rrug
po duu drit
Po du veq 1 PRISHTINE
qe Funksionon

(Lumi)
Tani kishe pe mushi 1 grop me fitu naj vot
se na kem budall e asnjonit nuk po ja rrok
Boll ma qe 10 vjet tu flejt
boll ma qe 10 vjet tu rrejt
10 vjet krejt njet edhe dita edhe nata
edhe njerzt fjalt e tyne t thata
hala po nihen agregata
shum berllog e pak uj
po prap paguj qishtu
jena se gjith kena shuuujt
weq ishalla nuk o von qata
qe ju kan besu e pan
premtimet qe i ke dhoon
kush pi mannn
e duu venin temm
po prishtina o e mlume me rren
po na vyn dikush qe nuk flen
dikush qe nuk e shajn krejt
hor ne gazet
voten qe ja jep n flet
nuk e shtin n kuulet
skom ku me shkru prap
qitu ko me met
edhe ma heret e kena cek
problemi osht QE:

Ref.(4x)
Prishtina nuk funksionon
Prishtina nuk funksionon
Poo Duu Rrog
po duu uj
po duu rrug
po duu drit
Po du weq 1 PRISHTINE
qe Funksionon

Advertisements
2 Comments leave one →
  1. 11/05/2009 15:27

    shum mir veq a muj me gjet qit muzik pa klip

Trackbacks

  1. Twitter Trackbacks for “K-OS – Ni Prishtinë që funksionon” « FUNKY FISH [funkyfish.wordpress.com] on Topsy.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: