Skip to content

Mbledhja e kabinetit qeveritar mbahet nen det!

10/18/2009

Maldivet, nje rrip ishujsh afer Srilankes, jane aq afer nivelit te detit saqe ngrohja globale paraqet nje rrezik serioz. Keshtu qe kabineti qeveritar mbajti nje mbledhje nen det qe te terhiqte vemendjen mbi problemin.

Shumica e Maldiveve shtrihet ne me pak se 90 centimetra mbi nivelin e detit, gje qe i ben keta ishujt drejtperdrejt te rrezikuar nga ngritja e nivelit te detit, shkaktuar nga ngrohja globale. Disa shkencetare kane paralajmeruaj qe ishujt mund te behen te pabanueshem ndoshta brenda 100 vjeteve ku dhe niveli i detit do te rritet afersisht me 20-60 cm. Qeveria e Maldiveve ka qene shume aktive ne fushaten kunder rritjes se nivelit te detit. 11 nga 14 anetaret e kabinetit moren pjese ne takimin qe u zhvillua me tabela dhe mikrofone 20 metra nen det dhe me pas firmosen kostumet e tyre te zhytjes per ti shitur ne ankand per te miren e kauzes.

/Gizmodo/Telegraph/

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: