Skip to content

Obama fiton Nobel per paqen!

10/09/2009

Presidenti Amerikan Barack Obama fitoi Cmimin Nobel per Paqen 2009.

Komiteti i Cmimeve Nobel njoftoi se ai u vleresua per “perpjekjet e tij te jashtezakonshme per te perforcuar diplomacine nderkombetare si dhe bashkepunimin midis popujve”. Komiteti nenvizoi perpjekjet e z. Obama per te perforcuar trupat nderkombetare si dhe promovimin per carmatimin berthamor. Kete vit kishte nje rekord prej rreth 205 kandidaturash. Midis te preferuarve ishin edhe kryeministri i Zimbabwes si dhe nje disident Kinez. Fituesi – i zgjedhur nga nje komitet prej 5 anetaresh – fiton nje medalje te arte, nje diplome si dhe 10 miljone krona Suedeze (1.4 miljone $).

Per me teper lexoni artikullin e /BBC/se

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: