Skip to content

Tsunami vdekjeprures ne ishujt e Paqesorit

09/30/2009

Nje tsunami i shkaktuar nga nje termet i forte ne ishujt e Paqesorit Jugor ka vrare te pakten 65 persona ne Samoa dhe mbi 20 ne Samoan Amerikane.

Autoritetet e Samoas lajmerojne se te pakten 145 persona jane lenduar dhe fshatra te tere jane shkaterruar. Delegati i Samoas Amerikane ne Kongresin Amerikan njoftoi se mijra njerez kane ngelur te pastrehe ne zonen e goditur. Nje termet 8.3 balle goditi ne oren 17:48 GMT duke shkaktuar nje tsunami 4.5 metra te larte ne disa zona te ishujve. Ishujt Samoa perbehen prej dy entitete te ndara – kombi i Samoas dhe Samoas Amerikane, nje territor Amerikan – me nje popullsi totale prej 250.000 persona.
Nje alarm per tsunami u dha pergjithesisht ne ate zone te Paqesorit por u anullua disa ore me vone. Manaxheri i pergjithshem i Sherbimit Kombetar te Shendeti te Samoas njoftoi BBC se 65 njerez kane vdekur dhe 145 jane lenduar.
Presidenti Amerikan Barack Obama ka shpallur gjendjen e jashtezakonshme ne Samoan Amerikane si dhe i ka hapur rrugen fondeve federale per te ndihmuar viktimat.

/BBC/

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: