Skip to content

Fan Noli – Merr e Zgjidh!

09/06/2009

FAN NOLI – MERR E ZGJIDH (1924)

Kliko ketu per fotografine e Fan Nolit.

A te duhen luftetare?
Dhe arratine armiku te marre?
A do botes ti vesh zjarre?
Merr nja dhjete kosovare.

A do male me debore
Trima te forte e malesore
Fort bujar e burrerore
Shkon ne kukes i ken ne dore

Ate duhen sharlatane
Qe lepihen ne cdo sahane
Qe te percajne vatane
Ke sa te duash tropojane


A do njerez per aheng
Per tryeza e e per kuvend
Burra e gra kercejne me loder
Keta i gjen vec ne shkoder

Njerez te zgjuar me lezet
Qe i gjen ne cdo ane
qe te bejne muhabet
Keta jane mjeshterit dibrane.

A te duhen budallenj
Ca gomere e ca kopuk
Hajdut kacak e batakcinje
Shko e merri mu ne Puke

A do trima sejmene?
Kapardisur kudo vene
Gjumi pa i zene t mos flene
Per tre mirditore bej bene

Keta matjane burra te zote
Qe dikur kane bere barot
Se i njeh gjithe vendi mbarre
Nuk bejne tjeter vec per xhandar

A te duhen genjeshtar?
Matrapaz e koke thare?
Kripen ta shesin per fare
Mer krutane dhe je i lare

Do dembele per Stamboll?
Mos u lodh e mos hic hall
te rreshtosh nja tri tabor
Tiranasit ti zgjedhesh me dore

Po qejflinj a te duhen,
qe me jevga dine te kruhen
Zonja qe pjellin cdo vit,
vec Elbasani i rrit

Ne do burra llafezane,
qe cudisin gjithe dynjane
Qe rrine tere diten rruges
Nga keta gjen plot ne Durres

Po kerkove koke palare
Kryengrites dhe gomare
Qe punet te shkojne vaj
shko e merri ne Kavaje

Kerkon hoxhe e kerkone prift
mos bridh e mos u ngjit
Se si keta qe bejne mekat
i gjen vetem ne Berat

A do urte njerezite te rine
Nen komande te kesh ushtrine
ne tabjate te kesh njerezine
Merre te gjithe Laberine

Do per pune,nje korcar?
i ke bujq e ustallare,
me gra bashke e hapin varre
krah e koke su ka te share

Do budallenj qe vec hane?
Me dy kembe do hajvane?
pasuri qe sdin te vene
Merr shetit gjithe Myzeqene.

A do te ruash florine?
katandine e shtepine?
Me dy qofte mbush sinine
Ec e mere Gjirokastrine

A do te hash e te besh qejf?
Sofra e shtruar si per mbret
pasterti e per yzmet,
te tille gjen vec ne Permet

Do ministra kolonjare?
Se mbahen burra per mend
Duan kudo te jene te pare,
ne mexhlis e ne kuvend.

Hall i madh me skrapallinj
Ka rrezik te hash dhe dru
Dy ministra le te rrine
se na duhen dhe pa tru

Ore te gjore,harruam Vloren
Se kjo pune lahet me gjak,
Dy shirit e nje medalje
kesaj pune i vene kapak.

Kliko ketu per fotografine e Fan Nolit.

Advertisements
38 Comments leave one →
 1. 09/10/2009 10:38

  sa e kam kerku kete vjershen…………………

  • Alban Shqiptari permalink
   11/13/2010 22:47

   Kjo nuk eshte vjersha origjinale e Fan S. Nolit dhe eshte turp te abuzohet ne emer te tij. Poezia satirike origjinale eshte si me poshte:

   Fan Stiljan Noli

   ZGJIDH E MERR

   A te duhen luftetare,
   gjithe botes t’i vene zjarr,
   do arratine te marre,
   merr nja 10 Kosovare.

   A te duhen sharlatane,
   qe te lepihen ne cdo sahane,
   qe te percajne vatane,
   ke sa te duash Tropojane.

   A do male me debore,
   trime te forte e malesore,
   fort bujare e burrerore,
   shko ne Kukes i ke ne dore.

   Njerez te zgjuar me lezet,
   qe i gjen ne cdo ane,
   qe te bejne hallve e salep,
   keta jane mjeshtrat Dibrane.

   A do njerez pa ahengje,
   Per tryeze e per kuvende,
   burra e gra kercejne me loder,
   keta i gjen vec ne Shkoder.

   A do trima mirditore,
   kapardisur kudo vene,
   pa i zene gjumi mos flene,
   per tre Mirditore bejne bene.

   Keta Matjane burra te zote,
   qe dikur kane bere barote,
   se i njeh gjithe vendi mbare,
   jane te afte per xhandare.

   A te duhen genjeshtare,
   matrapaz e kokethare,
   qe reren ta sheshin per fare,
   merr Krutane se je i lare.

   Do dembele per Stamboll,
   mos u lodh te bezdisesh dynjane,
   Ne Tirane rresht tabore,
   vetem te zgjasesh nje dore.

   Po qejfli a te duhen,
   qe me jevga dine te kruhen,
   zonja qe pjellin cdo vit,
   vetem Elbasani rrit.

   Do per pune nje Korcare,
   i ke bujq, i ke ushtare,
   te gjithe bashke vene ne are,
   koke e kembe si ke te share.

   Do ministra Kolonjare,
   se mbahen burra me mend,
   duan kudo te jene te pare,
   ne mexhlic e ne kuvend.

   Hall i madh me Skraparllinjte,
   ka rrezik te hedh trute,
   dy ministra le te rrine,
   se na duhen dhe pa trute.

   Do budallenj qe vec hane,
   hajvan me dy kembe,
   pasuri s’dine te vene,
   merr shetit gjith Myzeqene.

   A do te urte njerezit te rrine,
   ne komande ta kesh ushtrine,
   ne trabajte te kesh njerezine,
   merr te gjithe Laberine.

   O te gjore harruam Vloren,
   se kjo pune lahet me gjak,
   dy shirit e nje madalje,
   kesaj gjeje i ve kapak.

   Do te hash e te besh qejf,
   sofra shtruar si per mbret,
   pasterti e per hyzmet,
   te tille gjen vec ne Permet.

   A do te ruash florine,
   katandine dhe shtepine,
   me dy qofte mbush sinine,
   ec e merr Gjirokastrine.
   __________________

   • 11/13/2010 23:21

    Kjo vjershe eshte marre shabllon dhe ne nuk mund te hedhim falle nese ky eshte versioni origjinal ose jo. Edhe nese Fan Noli e ka shkruajtur ndryshe, versioni yne pershkruan me se miri shume prej defekteve tona. Keshtu qe…. rrofsh per origjinalin (nese eshte ai dmth, pertoj ta verifikoj tani)…

   • 11/02/2016 16:26

    kete strofe duhet ta kete shkruar maks velo se ne kohen e nolit nuk ka ekzistuar fare fjala tropoje e tropojan . plus qe 1 tropojan e hypi ne pushtet bajram curri dhe sma merr mendja qe ka qene noli aq i pabese

  • Lisor permalink
   06/02/2012 08:31

   Ju mua shume mire po me duket. Ta marrim p.sh. kete vargun per mirditore edhe rima apo vargu qe krijon Noli po pershtatet me te. P.sh nuk besoj se Noli ka thene a do trima mirditore, se zakonisht ne vargun e fundit ai percakton se per ke po flitet, dhe mendoj se kjo eshte poezia e sakte ne kete faqe e jo kjo qe ke sjell ti Alban Shqiptari.

   A do trima sejmene?
   Kapardisur kudo vene
   Gjumi pa i zene t mos flene
   Per tre mirditore bej bene

   e jo

   a do trima mirditore?

   Mandej edhe tek kosovaret e ke gabim

   A te duhen luftetare,
   gjithe botes t’i vene zjarr,
   do arratine te marre,
   merr nja 10 Kosovare.

   Kush te marr arratine se nuk po dihet ne kete strofen tende

   Ndersa ne strofen e kesaj faqeje eshte shume e qarte dhe i pershtatet stilit te Nolit.

   A te duhen luftetare?
   Dhe arratine armiku te marre?
   A do botes ti vesh zjarre?
   Merr nja dhjete kosovare.

 2. TIM permalink
  11/22/2009 16:12

  A te duhen SHARLATANE??
  Qe lepihen ne cdo sahane
  Qe PERCAJNE vatane
  Ke sa te duash TROPOJANE…

  Shume fjale me vend…..

  • i hate tropoja permalink
   11/28/2010 20:18

   vargu per tropojanet me i godituri, do kisha shtuar dhe ca te tjere po …

   • elton permalink
    01/29/2012 21:14

    ti ***** tan ropt e shpis, a ta ka ** motren noj tropohjane e ta ka lan me kopil more *** i keq puuuuuuuuu farefisin ta *****

   • 05/20/2013 16:37

    po mos t ishim kan na tropojant ju hala ishi ka i tuteni enverit

   • 09/07/2014 21:05

    Nuk paskan lane ken pa ta qi Tropojanet..gjithmone te zoteve ja u kane inatin…

  • alma lamaj permalink
   04/23/2012 04:52

   ti qe nuk e do Tropojen nuk je Shqiptar por je ZAAGGAAR mor grek i ndyr ose serb i ndyr .Sa per dijeni jam prej Tirone..mor qen

   • Dan cafi permalink
    07/16/2015 15:36

    Ti alma nuk je bash prej tirane
    Mo po hajt se po ta falim
    Kuksianet dibranet jane te zgjuar punetor dhe trima
    Tripojanet jane fara me e keqe e malcise
    Shkojne me kushrimat e veta martojen me nusen e vllait etj etj
    Funderrinat e kombit me pak fjale
    Dhe njeri qe tha mos te ishin tropojanet do ishte akoma enveri!!!!
    Po i them une qe mos te ishin shkodranet sdo kish nij her demokraci ne shqipri
    Po ka te drejte noli vetem fale jush ka dle fjala malok ne kuptimin e keq
    Mjafton tju shofesh si ecni dhe ne bule ard si me qene tu ngjit malin
    Po u ndjeve i ofenduem hajt ne shkoder ne kiras ma sakt dhe kerko ate qe t’ja ndan felat qasaj motre tropoje

 3. Shqiptar permalink
  05/18/2011 01:31

  Para se te gjykoni rreth tropojaneve, shkoni njeere ne Tropoje, shihini vete pastaj flisni. Sic na gjykojne italianet ne nga matane detit gabimisht edhe ne sduhet te gjykojme pa pervoje personale.

  Sa per Nolin, ska faj ai se edhe revolucionin qe beri ne 1924 vetem nga mbeshtetja e Bajram Currit dhe luftetareve te tij nga Tropoja arriti ta realizoje.

  Edhe pa keto qe thash, thjesht kujtoni: Mic Sokoli, Cole Delia, Haxhi Zeka (Biberi), Bajram Curri, Ali Ibra, Cuce Avdylja, Azem Hajdari, Hazir Malaj, Sinan Tahiri, etj. Lexoni historine e secilit pastaj flisni

  • Tini permalink
   03/07/2012 15:37

   Azem Hajdari cfare kontributi dha ?

   • alma lamaj permalink
    04/23/2012 04:55

    Dha jeten e vet…………………

   • 05/20/2013 16:38

    dha ate qe ti mos me ju tut ma fotografis se enverit

 4. 09/28/2011 06:59

  Shum gjera qe shkun Noli i perkesin edhe kohes sone.

 5. 10/08/2011 09:55

  po per lacin nuk ka ndonje strofe………..????

  • 10/08/2011 10:00

   S’e di, ndoshta ndonje qe ka dell poetik dhe qe i njeh vendallinjte atje mund te thuri dicka 😛

 6. Hellblazer permalink
  10/21/2011 23:02

  Kryesisht laci ose me mire Kurbini ka pas qene i populluar me Mirditore, Zadrimore dhe Dukagjinas, keshtu Laci mund te hyje ne Mirditen apo lezhen ose edhe krujen.

 7. West permalink
  10/29/2011 05:21

  Nuk e kuptoj shume mire shqipen sepse jam rritur jashte, por a mund te ma shpjegoje njeri pjesen per laberine?

 8. Kosovari permalink
  01/29/2012 18:03

  Rrofte Mbreti Zog qe kete Kaurrin Nol e zhduki nga politka!

  • Viva Noli permalink
   02/13/2012 21:57

   Edhe thoni pastaj qe nuk ka te drejt Noli.

  • osmi permalink
   11/30/2012 19:56

   doja ti thoja kosovarit se do ishte me mire te thellohej pak ne histori sepse nese sot ne jemi ne nje fare menyre te kenaqur qe jemi ne demokraci atehere dua te kujtoj ketu qe Noli deshi ta bente qe ne 1924 por u perzu me force nga Zogu i mbeshtetur nga ushtria SERBE. (hajde kosovar hajde)

 9. Bulqizaku permalink
  03/06/2012 17:24

  Per Lacin po e shtoj une ….

  A do hajduta profesioniste

  Qe u ngjiten pallateve si alpiniste

  Me makina luksoze shetisin anembane

  Shko se ke plot laciane

  Ty Kosovari ta shkerdhevte “Kaurri” nanen sic ta ka bo Turku e serbi .

 10. myza riz permalink
  09/09/2012 22:54

  Noli njeri i ndritur ,i ka gjykuar drejte njerezit
  veri-jug.Ai ka shikuar gjerat pertej hundes ,,ka qene largpames ..Shume aktuale edhe sot kjo satire e Nolit.

 11. 10/05/2012 22:21

  Mos me bej Mëkator

  Zot i madh ku je
  të kam kerkuar gjjithe andej
  biles dhe ne Bibel te lexova
  po prap nuk u sqarova
  o Zot i madh ndihem keq
  ndaj dhe NDIME ty kerkova
  jo nuk dua te pres më
  e nëse pres gjat nga ANKTHI do te vdes
  jo jo nuk dua te pres më
  se kam frike nga heshtja jote e vdes
  kohen e fundit kam menduar shumë për ty
  dhe shum jam i trishtuar si i marre
  e nese ësht e vertetë kjo
  o zot me ndimo qe tja dal e ti bej balle
  ta dish o ZYSH se shum jam i piklluar
  e tash dhe pak do shetis neper botë
  si c´do mëkatar qe rend me kembe ne toke
  e pyes veten a mud të ndahem
  nga kjo bot e ndyre me te keqija kujtime
  vetem brenga vuajtje e dhimbje
  apo të vazhdoj ta jetoj kët boten time imtime
  e ta mbaj ne ZEMREN ZYSHEN time
  sepse jeta ësht si kalë
  që nese ti nuk e kaleron atë
  ajo shume shpejt të shkataron ty
  prandaj behu mbreteresh e jetes time
  ose skllave e frikes tënde
  jo nuk dua te pres më
  skam me nerva te ndjek nga pas
  shum shpejt do iki un dikun larg
  dhe nbase eren tende zdo ta gjej me
  larg syve , larg zemres..do te kem
  por pësëri ne LOCKE e imja N.. gjithmon do te kem

  opininonisti adrian hajdinaj

  • piro permalink
   12/07/2012 22:26

   Te paska ikur mendja o Adrian Hajdinaj

 12. zamir brati permalink
  01/18/2013 20:57

  mos i analizoni gjerat ne qejfin tuaj,lexoni mire dhe pastaj shkruani,dhe mos u ofendoni per hiç,se noli e shkruajti qe ne ta lexojme dhe pastaj te mos zihemi me njeri tjetrin por te njohim mie njeri tjetrin,qe nga mitrovica ne gjirokaster,o vllezer i lini sharjet me njeri tjetrin po kosultohuni dhe bisedoni dhe shpjegohuni mire se ne shqipetareve per fate te keq jemi te rrethuar nga armiq,si sllavet qe duan te na shikojne te pjekur ne hell,dhe nga ata greket fallco(qe jane sllave dhe bullgare magari)dhe me kaq une ju pershendes te gjithve dhe te kaloni sa me mire ,zamir brati nga vlora.

 13. aleko xhindi permalink
  02/11/2013 14:47

  Mbas shum kerkimesh … Mundem te bashkebisedoj me Nolin …ne 100vjet shtet Shqiptar Jane shume aktuale fjalimet oratorike dh vleresimet krahinore …

 14. kuksjan krenar permalink
  02/13/2013 04:47

  Cdo fjal e thene eshte 100% e vertete. Keto vargje Jane shkruar para shum vitesh dhe akoma Jan te vlefshme edhe ne ditet e sotme.<3 KUKESI ❤

 15. Kosova permalink
  05/29/2013 04:34

  Kosovarit!

  I madh ishte Noli e ik lexo pak o tip….une jam kosovare dhe adhuroj tej mase kete personalite qe edhe sot do na duhej vizioni i tije…
  Bulqizes, ty krejt kosova nene aty ku e ke o grekofil! Te shava nenen se je grek se po te ishte nen shqiptare nuk do ta shaja!

 16. bardha permalink
  02/01/2014 18:28

  O IDIOTA SI PUKJANET NUK KA U MARRSHI TE KEQEN NOLI SI KA PERMENDUR FARE TI QE KE SHKRU PER PUKJANET ME SA SHOH PUKJANET TA PASKAN BA DICKA ????

 17. jorgaq lici permalink
  07/18/2014 11:08

  Keto jane vargje inatcore te pseudo poetit Arben Duka. Je shume larg te verteyes o kanceroz. Nuk mund ti fuesh trevat shqiptare qe kan bere me shume per kete vend. Ti o kanceroz shikon veyem bardh e zi. Te te vije turp. Je vevse nje pleher e ndyre.

 18. ERION KASHURI permalink
  07/24/2014 08:24

  Nuk vihet në diskutim mjeshtëria dhe oratoria e Nolit,poezi madhështore që për mua ka një kuptim: Ne ShQIPËTARËT a do të mësojmë ta shikojmë njëri-tjetërin si një komb dhe jo si krahina të ndara? Jemi një grusht shtet dhe divergjencat nuk na duhen. Gabimi që përsëritim në vazhdimësi është që nuk mësojmë dhe e harrojmë shumë shpejt të kaluarën. KOSOVË+SHQIPËRI+ÇAMËRI+MAQEDONI=ULA( UNITED LAND’S OF ALBANIA) Megjithatë një sens i jashtëzakonshëm i Nolit në psikollogjisjen tonë( të shqipëtarit)

 19. Keli permalink
  09/07/2014 20:57

  A doni prift pederast, shum legen dhe antikombetar, kujto Fan Nolin, je i lare.

 20. anonime permalink
  01/10/2015 06:46

  Ne kohen e Enverit, Noli eshte cilesuar si nje demokrat qe u perpoq per nje qeveri demokratike shqiptare, e cila nuk pati jete te gjate pas raprezaljeve te Zogut dhe te disa gabimeve te Nolit. Megjithate, per mendimin tim, kjo poezi e Nolit nuk shpreh as atdhetarizem dhe as patriotizem. Ne fakt, kjo poezi duket se ka per qellim te nderseje shqiptaret kunder njeri-tjetrit.(ne vend qe t’i bashkonte per nje qellim te vetem). Une nuk e kuptoj se si Noli ka publikuar nje “poezi” te tille qe te le nje shije kaq te hidhur dhe qe eshte kaq antipatriotike.

 21. matmujaaa permalink
  07/22/2015 15:39

  A do male me dëborë
  Trrima të fortë dhe malësorë
  Fort bujarë dhe burrërorë
  Shko në Kukën i ken në dorë…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: