Skip to content

“Videocracy – Basta Apparire”, filmi mbi boten mediatike te Berlusconit.

09/05/2009

Filmi “Videocracy (Basta Apparire)” i regjisorit italian Erik Gandini, i prezantuar ne festivalin e filmit ne Venezia ka ngjallur shume interes dhe debat per temen dhe personazhin qe trajton.

Ne film tregohen pasojat e nje eksperimenti televiziv qe italianet po pesojne keto 30 vjetet e fundit; tregohet se si mund te arrihet deri ne sferat me te larta e te fuqishme sikurse ka ndodhur metamorfoza e cuditshme qe nje showgirl te zere postin e ministres.

(Kujtojme qe dicka e ngjashme ka ndodhur edhe ne Shqiperi, Ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, profesion te meparshem ka pasur ate te prezantueses televizive.)

E si per te rikonfirmuar ndikimin qe Kryeministri italian ka mbi mediat, traileri i filmit nuk eshte lejuar te transmetohet per qellime komerciale as ne RAI e as ne MEDIASET.

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: