Skip to content

Peticion per Alan Turing.

09/02/2009

LONDON, England (CNN) — Nje peticion on-line i cili kerkon nje apologji formale nga qeveria Britanike per trajtimin e saj ndaj Alan Turing, deshifruesin e famshem te Luftes se Dyte Boterore, eshte duke arritur nje momentum.

Turing u be subjekt i “tredhjes” kimike me 1952 pasi u gjend fajtor per akuzen e imoralitetit per marredhenie homoseksuale, nje akt ilegal per ate kohe. Ai u vetvra dy vjet me vone.

Me teper se 20.000 njerez kane shtuar emrat e tyre ne nje peticion ne faqen zyrtare te Qeverise Britanike qe kur u hap para tre javesh, duke i kerkuar qeverise qe te “njohe pasojat tragjike te paragjykimit qe i dhane fund jetes dhe karrieres se ketij njeriu.”

Peticioni u krijua nga shkencetari i kompjuterave John Graham-Cumming, i cili tha se eshte e pa pranueshme menyra sesi e rikujton nje vend nje njeri i cili duhet te konsiderohen nje Hero Kombetar.

“Po kerkoj per nje apologji nga qeveria Britanike sepse besoj se aty ka ndodhur edhe gabimi. Por Turing eshte qartesisht nje person me rendesi nderkombetare,” tha Graham Cumming.

Turing ka qene i njohur per Bomben, nje makineri qe kod thyerse qe deshifronte mesazhet e shifruara nga Gjermanet me ane te makinerise Enigma gjate Luftes se Dyte Boterore.

Per me teper lexoni artikullin origjinal te /CNN/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: