Skip to content

Fotografia e pare e nje molekule nga kaq afer!!!

08/31/2009

Mund te duket si nje koshere bletesh por ne fakt eshte fotografia e nje molekule nje milione here me e vogel se nje kokerr rere!

Molekula e Pentacenit (Kliko per informacion)

Shkencetaret e IBM kane perdorur nje mikroskop atomik ose AFM (Atomic Force Microscope) ne menyre qe te arrinin te fotografonin kaq afer nje molekule sa te dukeshin lidhjet kimike brenda kesaj molekule.

‘Kjo eshte hera e pare qe te gjithe atomet ne nje molekule jane fotografuar, tregon kerkuesi shkencor Leo Gross”

Imazh i gjeneruar nga nje computer qe na tregon se si jemi mesuar te shikojme molekulat e perbera nga "topa" dhe "shkopinje"

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: