Skip to content

Vizioni i Berishes per turizmin “Ta kthejme bregdetin si Lana njehere-kohe”

08/28/2009

Duke menduar per publikimin e ketij artikulli ndersa ndermend kisha vetem titullin po “google-oja” per te gjetur ndonje foto te lumit te Lanes kur ishte ende katastrofal dhe mbytes per ta perdorur si foto ilustruese. E dini cfare!? Nuk gjeta dot si perfundim! Aq i shemtuar, i piste, surreal ka qene lumi i Lanes asokohe saqe edhe dokumente fotografike nuk gjenden lehte; pamje te tilla te nje katrahure urbanistik eshte mire t’i harrosh sa me pare te jete e mundur.

Kryetari i Qeverise, Sali Berisha, sot del me nje thirrje drejtuar te gjithe pronareve te ndertesave te ndryshme te bregdetit shqiptar duke thene “Shtoni katet e shtepive tuaja”, Qeveria do t’ju kreditoje madje edhe me interesa te buta e keshtu ju mund te prisni sa me shume turiste!!! Turiste?! Neper ndertesa te ndertuara pa kriter, me njerez te pa-kualifikuar per te bere nje pritje si duhet qe te ofrojne vetem nje krevat dhe po pate fat edhe carcafe te paster, pisllik, arrogance dhe cmime stratosferike. Po ky eshte nje tjeter diskutim…

Nuk e di se cilat do te jene praktikat qe do te ndiqen per kete dhe sa e si do te respektohen standartet inxhenierike, arkitekturore e peisazhike e mbi c’kritere do te behet leshimi i te drejtes per te ndertuar kate mbi kate, por di qe nuk jam shume optimist per sa me siper.

Nje praktike e tille, si shume te tjera, le vend per interpretime te ndryshme te atyre qe do te japin leje per ndertime “kat-mbi-katesh”  ne bregdet. Gjithmone nese do te jene te rregulluara ne ndonjefare menyre keto leje…

Advertisements
3 Comments leave one →
 1. Loni permalink
  08/28/2009 22:18

  Berisha eshte i papergjegjshem totalisht. Do duhet nje Ed Rama i dyte pastaj qe te ndreqi halene Berishiane qe ngelet nga pas, sic ndodhi dhe me Lanen.

 2. Sunny_Day permalink
  08/28/2009 22:20

  Tu thuash fshatareve qe e kane lejen e shtetit te gjejne shesh e te bejne pershesh eshte e PA IMAGJINUESHME, eshte per tu futur te gafat e shumta qe maloku i ka zakon ti leshoje si lopa bajgen!!!

 3. luanpalamani permalink
  10/01/2009 18:15

  sali berisha asht figur e shqiprir jo si edvini qe merr rroten dhe del pazarit te lumt edvin piket i ke humb per burr hik e pastro naj hale se sje per gje tjeter ti berisha do ta fusi ne bashkimin europian

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: