Skip to content

Kombet e Bashkuara tronditen me vdekjen e emigranteve

08/21/2009

Agjensia e Refugjateve te Kombeve te Bashkuara ka shprehur tronditjen e saj perpara raportimit qe anije te tjera kaluan prane gomones me refugjate momentin qe po mbytej.

75 emigrante nga Afrika vdiqen gjate udhetimit ne nje gomone te mbipopulluar midis Libise dhe Italise. Mendohet se shume kane vdekur nga uria dhe etja perpara se te mbytej varka. 5 Eritreas i mbijetuan udhetimit dhe deklaruan qe asnje nuk u ofroi ndihme.

Kombet e Bashkuara thane se anijet e tjera duke mos ndaluar per te dhene ndihme tregojne nje shkelje te tradites marinare.

Ne fillim te ketij viti, Italia dhe Libia filluan te bejne patrullim te perbashket ne Mesdhe per te penguar kalimin e emigranteve ilegale.

Roja bregdetare Italiane shpetoi 5 te mbijetuarit nga varka 12 metra e gjate, e cila po lundronte ne ujrat Italiane midis Maltes dhe ishullit te vogel te Lampeduzes.

Te peste – nje grua, nje femije dhe tre burra – i treguan shpetuesve qe ishin nisur nga brigjet e Libise rreth 3 jave me pare por u kishte mbaruar ushqimi, uji dhe karburanti.

Ata treguan gjithashtu qe shume prej tyre vdiqen per shkak se filluan te pinin uje deti dhe me pas trupat e tyre u hodhen ne det.

Per me teper lexoni artikullin e plote te /BBC/.

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: