Skip to content

Bombe-venesi i Lockerbie kthehet ne shtepi.

08/20/2009

Njeriu nga Libia qe ka qene i burgosur ne Skoci per hedhjen ne ere te nje avjoni amerikan mbi Lockerbie me 1988, mberriti ne Libi pasi u lirua.
Qeveria Skoceze meshiroi 57 vjecarin Abdelbaset Ali al-Megrahi duke e lene te lire per shkak se ai vuan nga kanceri i prostatit ne gjendje te avancuar.
Presidenti Amerikan Barack Obama tha qe levizja ishte nje “gabim”, dhe disa nga te afermit e viktimave reaguan me zemerim. Shumica e 270 njerezve qe vdiqen ishin Amerikane.
Ne nje interviste ne radio, Z. Obama tha: “Ne kemi qene ne kontakt me qeverine Skoceze duke i vene ne dukje qe ne jemi kunder kesaj levizje. Ne e pame si nje gabim.”

Me teper ne lidhje me tragjedine e Lockerbie mund te lexoni ne Wikipedia.

Me teper ne lidhje me kete lajm mund te lexoni ne BBC.

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: