Skip to content

Perseidet mberrijne ne Toke!!!

08/12/2009

Perseidet

Amatoret e astronomise po pergatiten sonte per nje shfaqje psektakolare nderkohe qe shiu i meteoreve Perseide arrin kulmin e tij.

Nuk nevojiten pajisje te vecanta per te pare shiun i cili ndodh kur Toka kalon neper nje linje pluhuri dhe mbetjesh nga kometa Swift-Tuttle.

Astronomet keshillohen te shtrihen mbi carcafe dhe batanije, ose te marrin nje karrige perkulese per te shijuar pamjen optimale.

Artikulli i plote gjendet te /BBC/ ndersa artikulli i Wikipedias gjendet ketu.

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: