Skip to content

Studim shkencor: Sëmundjet mendore dhe kreativiteti shkojnë bashkë.

07/17/2009

Mëndja ‘artistike’ merr drejtime të pazakonta por  që shpesh shoqërohet me manifestime të  sëmundjeve mendore sikurse tregon edhe një studim i fundit. Tashmë duket se psikoza dhe skizofrenia janë të lidhura me kreativitetin individual.

Individë të cilët bartin një gjen të lidhur me këto sëmundje rezulton të jenë më shumë kreativë se sa mesatarja; ky është rezultati i një studimi hungarez. Një mutacion i gjenit “neuregulina 1″ në studime të mëparshme ka treguar se ka pasur lidhje me këto dy sëmundje, të cilat, së fundmi merret vesh të kenë të bëjnë me kreativitetin.

/Ansa/

About these ads
No comments yet

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshojeni )

Figurë Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshojeni )

Google+ photo

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshojeni )

Po lidhet me %s

Ndiqe

Merreni çdo postim të ri drejt e te email-et tuaja.

Bashkojuni 620 ndjekësve të tjerë

Këtë e pëlqejnë %d blogues: