Skip to content

Mjekimi i gabuar, barna për të sëmurë mendorë, foshnja 1.5 vjeç në rrezik jete!

07/12/2009

Babai i vogëlushes deklaron se pasi ka vizituar foshnjen në një klinike private, ka shkuar në farmaci për të marrë ilacet, por shitesja ka ngaterruar medikamentin duke i dhene nje ilac për të semuret mendore.

TIRANE-Mjekimi i gabuar ka rrezikuar rënde jetën e një foshnje 1 vjec e gjysëm që tashmë ndodhet e shtruar në pediatri në Qëndrën Spitalore Universitare (QSUT) të Tiranës. Babai i vogëlushes, Albion Musaj deklaron se pasi ka vizituar vogelushen në një klinike private, ai ka shkuar në farmaci për të marrë ilacet, por shitesja ka ngaterruar medikamentin duke mos i dhene vogelushes mjekimin e nevojshëm, por nje ilac për të semuret mendore. Vogëlushja ka reaguar keq ndaj ilacit dhe ka nisur të qajëe me pas eshte mprire teresisht. Prindërit të shqetësuar i janë drejtuar pediatrisë në QSUT. Pas kanë parë recetën dhe më pas ilacin që u ka shitur farmacistja, mjekët kanë konstatuar menjëherë se bëhet fjalë për ilacin e gabuar. Familja e vogelushes i indinjuar kërkon në radhë të parë që femija të kurohet jashtë shtetit.

/BalkanWeb/


Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: