Skip to content

LSI koalicion me PD!

07/02/2009

Nga burime te brendshme dhe ende te pakonfirmuara publikisht mesohet se LSI do te beje koalicion qeverises me Partine Demokratike.

Kjo zgjidhje vjen ne kushtet kur: Nga zgjedhjet e fundit nuk po del asnje fitues dhe vendi do te shkonte keshtu ne zgjedhje te parakohshme; Por PD-se duke mos i interesuar te shkonte ne zgjedhje te parakohshme me nje tjeter kod zgjedhor, si ai “proporcional Kombetar”, me te cilin e majta do te fitonte pasi sikurse eshte pare e majta ka fituar perqindjen me te madhe ne zgjedhjet e fundit, e vetmja alternative per LSI-ne duket se ka ngelur qe te bej koalicion me PD duke shmangur keshtu mos-perfaqesimin ne eventualitetin e nje seance tjeter zgjedhjesh ne vend!

LSI, si force e majte, do te kishte dashur ne menyre te natyrshme te krijonte koalicion me PS; Ne kushtet kur zgjedhjet dhe shifrat e dala prej tyre nuk po arrijne te prodhojne nje qeveri te majte vendi do te shkonte ne zgjedhje te parakohshme po me te njejtin kod zgjedhor (nje kod tjeter PD-se e cila ka shumicen ne Parlament sot nuk i intereson) do te thoshte krize per vendin. Ilir Meta hyri ne greve urie kunder ketij sistemi qe nxirrte humbese te majten, por Rama u duk se nuk kishte vullnet per bashkepunim, i nxitur nga deshira per te zhdukur LSI-ne!

Padyshim qe pergjegjesi kryesor per humbjen e se majtes nuk mund te jete tjeter veçse Edi Rama dhe Kastriot Islami qe çuan vendin ne zgjedhje me kete kod elektoral duke copetuar dhe perçare te majten.

Duke shpresuar qe Sali Berisha te mos jete me Kryeminister i vendit… presim!…

FunkyFish, lajmi jemi ne!

Advertisements
2 Comments leave one →
  1. 07/02/2009 18:51

    Une zoteri, ja dhash voten LSI. Po te ishte per t’ja dhene Berishes ja kisha dhene direkt Berishes. Por mesa duket, kishte te drejte Rama me ate spotin e tij qe keni vene disa dite me pare te faqja juaj. “Para 4 vjetesh ja dhash voten LSI por ne pushtet erdhi Berisha…”

    E njejta histori po perseritet dhe sot!!! Kjo eshte tradheti ndaj meje, ndaj simpatizanteve, ndaj parimeve, ndaj atdheut. Sepse te besh pakt me Berishen – Bishen, eshte si te besh pakt me fundin tend. Turp te kete LSI nqs ben gabimin fatal dhe mos guxofte me te na i kerkoje votat!!!

  2. Fatjon Z permalink
    07/04/2009 20:43

    kshu eshte kur populli njehere qe mundohet te dali nga injoranca vete perseri vet atje me dashje apo pa.Zoti ILIR META te gezoj dhe keto kater vite te tij te ARTA se nuk ka me shanse te marri me vota. Nje pershendetje per FunkyFish dhe stafin e saj. 😛

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: