Skip to content

Lëkundje të forta tërmeti në Elbasan, ndjen edhe Tirana

05/27/2009

Termet ne Tirane. Sapo mu tund laptopi. Ora 22:34. Ufff. Po e updatoj neser epiqendren, amplituden etj..

Update————————————————–

Pak minuta më parë rrjeti sizmiologjik kombëtar regjistroi lëkundje të forta tërmeti në Elbasan. Sipas burimeve zyrtare, tërmeti e kishte epiqendrën 12 km larg Elbasanit, në fshatin Kuturman.
Lëkundje më të lehta janë ndierë edhe në Tiranë. Instituti sizmiologjik konfirmon se nuk ka raportime për dëme si pasojë e lëkundejeve të tërmetit.
Sipas burimeve të institutit të Sizmiologjikut bëhet e ditur se lëkundjet kanë patur një magnitudë, 3.7 ballë të shkallës rihter. Ndërsa në epiqendër ato janë regjistruar me intesitet 5 ballë.

___________________________________________________________

E Diel 06/09/09

Sapo u lekundem nga nje termet relativisht i gjate (mbi 20 sekonda). Rreth ores 23:50 Tirana u lekund dhe pallatet e larta jane ato qe e ndjene me shume. Tirana e Re e mbushi sheshin e saj me qytetare te frikesuar. Ky termet eshte i disajti per muajt e fundit dhe kjo gje eshte shqetesuese. Shpresojme qe te ket qene me kaq per sonte…

AZHORNIM: Sipas EARTHQUQAKE HAZARDS PROGRAM, nje institut i qeverise Amerikane, termeti ka ndodhur rreth ores 23:49 dhe informacionin e metejshem e gjeni ketu. Ndersa per ta pare ne Google Earth ne kohe reale se ku ekzakt eshte epiqendra, duhet te zbrisni skedarin ketu dhe me pas ta hapni me programin Google Earth!

Lajmi me pare kalon tek ne.

Funky Fish Production.

No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: