Skip to content

Bllokohen 11 turistë në kanionet e Osumit

05/02/2009

Një grup turistësh kanë mbetur të bllokuar në kanionet e Osumit pas rreshjeve të papritura që ranë në këtë zonë. Mësohet se turistët janë gjermanë dhe shqiptarë , ndërkohë që policia ndodhet në vendngjarje dhe ka filluar punën për evakuimin e tyre me litar. Bëhet e ditur se gjendja e tyre shëndetësore është e mirë edhe pse kanë qëndruar të bllokuar për rreth dy orë.

SKRAPAR- Rreshjet e nisura papritur rreth dy orë më parë kanë rrezikuar jetën e 11 turistëve të cilët kanë mbetur të bllokuar në kanionet e Osumit në Skrapar. Mesohet se turistët janë shqiptarë dhe gjermanë dhe kanë vendosur të vizitojnë kanionet duke përdorur mjetet e tyre personale. Pasi janë ndodhur në vështirësi, turistët kanë njoftuar menjëherë policinë e cila është nisur drejt vendngjarjes për tu ardhur në ndihmë. Ndërkohë mësohet se tashmë ka filluar evakuimi i i turistëve duke përdorur litarë ndërsa gjendja e tyre paraqitet e mirë. Burime nga vendngjarja bëjnë të ditur se me turistëve nuk ka të lënduar dhe po vazhdon evakuimi pa asnjë problem. Kanionet e Osumit janë shndërruar në një pikë të rëndsishme turistike, por nuk dihet ende nëse personat ishin të shoqëruar nga ndonjë udhërrëfyës i specializuar apo jo. /BalkanWeb/

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: