Skip to content

Angli: Gruaja mbyllet në shtëpi për 18 vjetë.

04/18/2009

Me sa duket tradita shqiptare e ngujimit eshte eksportuar ne njefare menyre edhe ne Angli e tek anglezet. Ne Shqiperi fenomeni i ngujimit ndodh per arsye me te renda e serioze se kjo e zonjes Sue Curtis, banore e South Shields ne Tyneside.

Zonja Sue eshte mbyllur ne shtepi qe ne moshen 22 vjecare kur pati nje atak paniku ne nje prej librarive te qytetit. Qe prej asaj dite vuajti nga agorafobia ose e njohur ndryshe si “frike nga ambientet e hapura” .

Prej kesaj frike, Sue, nena e dy femijeve tashme dasmen e beri ne nje prej dhomave te shtepise se saj madje as ne funeralin e te atit nuk mundi te shkonte e keshtuqe arkivoli iu soll ne shtepi per t’i dhene lamtumiren.

Por pasi kishte bere disa kerkime ne internet mbi teknika te ndryshme per luftimin e kesaj fobie ajo ka arritur tashme, pas 18 vjetesh, te bej nje shetitje te vogel dhe mendon se duhet te punoje akoma me teper per ta luftuar plotesisht kete frike.

Per me teper informacion vizitoni /BBC/

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: