Skip to content

Qesh se të bën mirë.

03/31/2009

Buzëqeshja përmirëson humorin dhe rezistencën ndaj stresit, ju bën më sexy madje kuron edhe trupin duke ulur presionin e gjakut. Shumë studime tregojnë se e qeshura kuron trupin dhe mëndjen, rrit mbrojtjen imunitare dhe mbron nga stresi dhe lodhja fizike.

Efektet terapeutike të së qeshurës të cilat shpjegohen në një artikull special, në revistën “Mind” , janë të shumta dhe ende objekt studimi. Sekreti? Të qeshurat shlodhin muskujt dhe vënë në qarkullim molekulat ‘pozitive’  sikurse janë edhe endorfinat.

🙂

/Ansa/

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: