Skip to content

Merr një, jeto dy!

03/25/2009

Ndodh në Kazakistan, që një zonje “i është dhënë” një jetë ndërsa ajo po jeton dy të tilla. Sakhan Dosova thuhet të ketë lindur më 27 Mars 1879 dhe pasnesër ajo do të festojë ditëlindjen e 130! Ajo tregon që nuk ka shkuar kurrë për vizitë te mjeku e aq më pak të ketë konsumuar barna mjekësore. Tregon që nuk i pëlqejnë ëmbëlsirat, të cilat nuk i ka ngrënë kurrë, por preferon shumë djathrat; në veçanti një lloj djathi të kripur e të tharë tradicional i Kazakistanit “kurt” si dhe “talkan” që është gruri kazak i përpunuar.

Stërmbesa e saj: Gaukhar Kanieva, 42 vjeçe tregon se ajo është gjithmonë e qeshur dhe me siguri kjo ka ndikuar në jetëgjatësinë e saj.

Le të presim datën 27 pra ditën kur do të zyrtarizohet edhe njeriu më i vjetër në botë, me 16 vjetë diferencë nga “kampioni” në fuqi i këtij titulli.

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: