Skip to content

IBM kerkon te bleje SUN MICROSYSTEMS.

03/18/2009

IBM eshte ne pole position per te blere Sun Microsystems, duke u pregatitur keshtu per blerjen e mbivleresuar me 6,5 miliard dollare, ndoshta edhe nga presioni qe vjen duke u rritur nga gjigandi Cisco, i cili sapo ka inauguruar nje ere te re ne sherbimet e integruara Enterprise Networking dhe Server.

Lajmin e ka bere publik “Wall Street Journal”, duke folur per burime te aferta me operacionin. Pervec shumes te ofruar “ne pjate”, hipotizohet dhe nje premio prej 100%-sh ne krahasim me cmimin e titullit “SUN” i cili ka mbyllur dje ne Nasdaq me kuoten 4,97$. Sidoqofte tratativat nuk quhen ende te mbyllura.

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: