Skip to content

Gërdeci, Shqipëria kujton njëvjetorin e ditës së tmerrit

03/15/2009

Ishte mesdita e së shtunës, 15 marsi 2008, kur në Gërdec, vetëm pak kilometra larg Tiranës ndodhi shpërthimi tragjik, i cili u mori jetën 26 personave e mbi 300 të tjerë u plagosën. Ajo ditë e shtunë ishte shumë e qetë, kur një lëkundje si tërmet, apo si bombë atomike, tronditi, jo vetëm Tiranën, por gjithë Shqipërinë. Të gjithë pyesnim veten se çfarë mund të kishte ndodhur, e pa kaluar shumë kohë, u deklarua se kishte shpërthyer një fabrikë municionesh pak përtej Vorës. Ishte pikërisht në fshatin Gërdec, që deri në ato momente shumë pak veta e dinin që ekzistonte një fshat i tillë. Lajmi i kobshëm mori dhenë dhe u tha se tragjedia është e përmasave shumë të mëdha. Askush nuk donte ta besonte. Pavarësisht se tronditjet e shpërthimit ishin dëgjuar në Tiranë, Durrës, Fushë-Krujë, e deri në Lezhë. Ndërsa një vajzë, e cila akoma nuk kishte mbledhur veten u shpreh se mendonte se kishte filluar Lufta e Tretë Botërore. E vërtet tragjedia ishte e përmasave tejet të mëdha. Fillimisht, të plagosurit e parë erdhën në spital, duke deklaruar se kishte ndodhur një shpërthim galopant, e që ata kishin qenë duke udhëtuar në autostradë, ku avulli i nxehtë u kishte spostuar mjetin. Pak minuta më vonë, njoftohet se një autobus me më shumë se 40 udhëtarë ishte përmbysur nga tronditja. Policia dhe ushtria vihen në gatishmëri numër 1 dhe nisen për në vendngjarje. Aty kuptohet se kishte shpërthyer fabrika e demontimit të armëve, e cila ishte vendosur në Gërdec, jashtë gjithë kushteve të mundshme. Brenda flitej se kishte pasur mbi 50 punëtorë, fati i asnjërit prej tyre nuk dihej. Kishte kaluar vetëm një orë pas shpërthimit katastrofal dhe pasojat kapën përmasat e ngjashme me ato të një bombe atomike. Shtëpitë e fshatit ishin dëmtuar plotësisht nga vala goditëse dhe muret ishin rrëzuar në një largësi, që mund të matet me kilometra. Ndërsa sa të vdekur ishin, nuk kishte asnjë informacion. Autoritetet deklarojnë se në fabrikë ka pasur shumë punëtorë. Numri i saktë nuk dihej. Të mbijetuarit e fshatit, të tmerruar, bëni lëvizje pa orientim dhe në vesh mbanin telefona, për të gjetur të afërmit e tyre. Ndërsa Spitali Ushtarak mbipopullohet me njerëz të gjakosur, të gjymtuar, e pa kaluar shumë kohë, me kufoma. Të gjithë ishin përfshirë nga paniku dhe evakuimi është bërë në rrëmujë e sipër, duke u larguar krejt instinktivisht sa të munden në anën tjetër të shpërthimit. Makinat kishin bllokuar rrugët, se nga nxitimi për të ikur sa më larg valës goditëse, ishin përplasur mes tyre. Minutat dhe orët kalonin dhe tragjedia merrte përmasa edhe më të mëdha. Frika dhe paniku ishte i pranishëm edhe tek autoritetet ushtarake, pasi ekzistonte mundësia që të kishte edhe shpërthime më të fuqishme. Aeroporti i Rinasit del jashtë funksionit. Vala goditëse kishte mbërritur edhe aty, duke shkaktuar disa të plagosur. Askush nuk dinte të jepte një përgjigje ekzakte sesa ishte numri i viktimave. Por, spitalet numëronin rreth 300 pacientë të dëmtuar pikërisht nga ky shpërthim. Krateri vazhdonte të ishte i aktivizuar dhe digjte predha e barut, duke i hedhur në një largësi me qindra metra. Ndërsa gjithë vendi po përjetonte këtë tmerr në mbrëmje fillojnë të dalin edhe emrat e viktimave të para. Tragjedia nuk kishte të sosur. 26 persona mbetën të vdekur, 300 të plagosur dhe qindra shtëpi ishin rrënuar. Tashmë ka kaluar një vit nga ajo ditë e zezë për të gjithë. Por edhe pse kaloi një vit, ende shihen gjurmët e shpërthimit tragjik, që vështirë do fshihet nga kujtesa e të gjithëve.

Lista e personave që humbën jetën nga tragjedia e Gërdecit

1. Jetmir Sali Ballazhi, 20 vjeç, lindur dhe banues në Mat
2. Rajmonda Medi Durda, 34 vjeçe, banuese në Marqinet
3. Muhamet Ramiz Hoxha, 57 vjeçe, banues në Tiranë
4. Besim Fadil Çanga, 51 vjeç, banues në Vorë
5. Roland Gëzim Alla ,20 vjeç, banues në Vorë
6. Hysen Abaz Cani, 50 vjeç, me banim në Marqinet
7. Liljana Ramiz Deliu, 25 vjeç, banues në Gërdec
8. Jetmir Qemal Deliu, 22 vjeç, banues në Gërdec
9. Flavio Uran Deliu, i moshës 4 vjeç, banues në Gërdec
10. Reshit Haxhi Kruja, 46 vjeç, banues në Vorë
11. Mehmet Laze Hazizi, 62 vjeç, banues në Marqinet
12. Bukurie Bektash Cani, 46 vjeç, banues në Gërdec
13. Arben Fetah Hasa, 30 vjeç, punëtor në Vorë
14. Zilie Shyqyri Kaca, 29 vjeç, punëtore në Gërdec
15. Endri Mustafa Dvorani, 46 vjeç, ekonomist i firmës
16. Shefki Ahmet Cani, 45 vejeç, banues në Gërdec
17. Zelije Bajram Leti, 20 vjeçe, banuese në Marqinet
18. Ilirjan Ndue Malci, 45 vjeç, lindur e banues në Laç
19. Shqipe Dilaver Hasa, 25 vjeçe, banuese në Picar
20. Azem Kadri Hamolli, 44 vjeç, banues në Shkozë
21. Azem Meliu ndërroi jetë në spital, Itali
22. Nafie Laci ndërroi jetë në spital, Itali
23. Kore Deliu ndërroi jetë në spital, Itali
24. Zylfi Ahmeti, ndërroi jetë në spital, Itali
25. Qemal Deliu, 48 vjeç, ndërroi jetë në Itali
26. Edison Durda, ndërroi jetë në Itali

TË PANDEHURIT:

1. Fatmir Mediu, ish-ministër i Mbrojtjes
2. Luan Hoxha, ish-shef i Shtabit
3. Agim Lala, ish-zëvendësshef i Shtabit
4. Shpëtim Spahiu, ish-komandant i Forcës së Bashkuar
5. Zija Bahja, ish-komandant i Komandës Mbështetëse
6. Ramadan Tartari, ish-drejtor në Ministrinë e Mbrojtjes
7. Ndue Marku, ish-drejtor i Harmonizimit të Legjislacionit
8. Ardian Mullahi, ish-sekretar i përgjithshëm i ministrisë
9. Adriatik Mema, ish-sekretar i përgjithshëm i ministrisë
11. Shkëlzen Madani, ish-drejtor i Drejtorisë së Menaxhimit
11. Dashnor Çaushaj, kryetar i komisionit të kategorizimit të municioneve
12. Zenun Fero, anëtar i komisionit të kategorizimit të municioneve
13. Hysni Coçka, anëtar i komisionit të kategorizimit të municioneve
14. Hilmi Laçaj, anëtar i komisionit të kategorizimit të municioneve
15. Fari Toska, anëtar i komisionit të kategorizimit të municioneve
16. Rezart Tërshana, anëtar i komisionit të çmimeve të fishekëve
17. Besnik Dauti, anëtar i komisionit të çmimeve të fishekëve
18. Agim Babameto, anëtar i komisionit të çmimeve të fishekëve
19. Fiqiret Mato, drejtor i uzinës mekanike Gramsh
20. Lavdi Shatro, drejtor i Kombinatit Mekanik Poliçan
21. Gëzim Oshafi, anëtar i komisionit të çmimeve të municioneve të rënda
22. Denis Hajdari, anëtar i komisionit të çmimeve të municioneve të rënda
23. Jorgo Mino, anëtar i komisionit të çmimeve të municioneve të rënda
24. Fatbardh Kuçi, anëtar i komisionit të çmimeve të municioneve të rënda
25. Juliana Margariti, ekonomiste, shefe finance te MEICO
26. Firma “Albademil”, me pronar Mihal Delijorgjin
27. Bardhyl Hoxha, drejtor i Logjistikës
TË PANDEHUR NË BURG
28. Ylli Pinari, ish-drejtor i MEICO-s
29. Mihal Delijorgji, administrator i shoqërisë “Albademil”
30. Dritan Minxholi, drejtor teknik i shoqërisë “Albademil”
31. Sokol Gjeçi, ish-punonjës i ndërmarrjes shtetërore MEICO

/Gazeta Shqip/

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: